Dobry stomatolog - próba definicji

Osoby, które zastanawiają się nad zadaniami czekającymi stomatologa powinny mieć świadomość tego, że jego obowiązki to ciężka praca, której znaczenia nie można umniejszać. Zawód ten mogą wykonywać jedynie osoby naprawdę mądre charakteryzujące się nie tylko wiedzą, ale również wytrzymałością fizyczną, a przede wszystkim – odpornością na stres.

Stomatolog musi codziennie kontaktować się z wymagającymi pacjentami, musi też liczyć się z tym, że nie każda osoba, z którą przyjdzie się mu spotkać będzie miła, otwarta i wyrozumiała. Oczywiście, od dobrego stomatologa oczekuje się również umiejętności, których nie powstydziłby się psycholog. Powinien on wiedzieć, jak uspokoić pacjenta przed badaniem, a jednocześnie – zaproponować taką formę znieczulenia, która okaże się najbardziej skuteczna. Oczywiście, postęp w stomatologii w pewien sposób ułatwia te zadanie, dziś można już bowiem mówić między innymi o smakowych pastach znieczulających oferowanych najmłodszym z pacjentów.

Inną cechą dobrego stomatologa jest obecność w jego ofercie zabiegów związanych z różnymi płaszczyznami. Nie brakuje pacjentów, którzy oczekują jedynie podstawowych zabiegów, wiele jest jednak i takich, którym pomóc mogą jedynie dość skomplikowane zabiegi o charakterze chirurgicznym. Na ofertę dobrego stomatologa składają się też zabiegi takie, jak implanty zębowe i rekonstrukcja uzębienia, badania dziąseł, badanie wad zgryzu oraz stomatologia o charakterze zachowawczym. Wysoko ceniona jest też stomatologia estetyczna, której popularność rośnie z roku na rok. Obecnie zwraca się uwagę na to, że najbardziej korzystne jest łączenie stomatologii oraz ortodoncji, w cenie jest jednak również stomatologia estetyczna. Dla dobrego stomatologa charakterystyczne jest również to, że potrafi zyskać uznanie również w oczach małych pacjentów. Oczywiście, tu dużą rolę mają do odegrania również rodzice, którzy powinni odpowiednio przygotować maluchy na to, co spotkają one w gabinecie. Profesjonalizm, zaangażowanie i miłe usposobienie powinny więc towarzyszyć wiedzy merytorycznej.

Story Page